2012 Season Results

Hershey State: Our girls' relay team won at State!

Anna M., Adonia B., Tamia F. and Elyse C. 1st, 4x100 relay

Hershey District:

The following Storm team members took first in their events and qualified for the Hershey State meet.

Chase K. 1st, 1600m
Anna M., Adonia B., Tamia F. and Elyse C. 1st, 4x100 relay
Vincent D. 1st, Long Jump

Hershey Regional:

The following Storm team members took first in their events and qualified for the Hershey District meet.
Turquoise B. 1st in 100m, 200m and softball throw
Will M. and Anna M. 1st, 400m
Will G. 1st, 800m
Chase K. 1st, 1600m
Anna M., Adonia B., Tamia F. and Elyse C. 1st, 4x100 relay
Vincent D. 1st, Long Jump

Brookfield Academy:

Dailey A. 1st overall, 100 hurdles

Chyna B. 1st overall, 100 hurdles
Adonia B. 2nd overall, 100 hurdles and 1st overall in 7th grade 100 open (she is a 6th grader)Lizzie M., 2nd overall, 100 hurdles

Bulldog Dash:

Girls' Team 4th Place Overall
Dailey A. 1st, 200m
Adonia B. 1st, 100m
Adonia B., Elyse C., Anna M., and Hannah D. 1st 4x400 relay and broke record
Lizzy M. 1st Long Jump and broke record
Dailey A., Elyse C., Anna M. and Tamia F. 2nd place, 4x100 relay
Turquoise B. 2nd, 200m and 3rd, Long Jump

Jordan B. 2nd, Pentathlon
Sam S. 3rd, 200m and Softball Throw and 6th, 100m
Chyna B. 3rd, 100m and 4th, High Jump
Will M. 3rd, 400m
Elyse C. 4th, Long Jump
Tamia F. 5th, 100m
Chase K. 5th, 800m
Jacob T. 5th, Petathlon
Rose A. 6th, Shot Put
Olivia E. 6th, 100m
Anna M. 6th, Long Jump
Ruwandi W. 6th, 400m
Rowan W. 7th, Shot Put
Will G. 8th, Shot Put

University Indoor Invite at UWM:

Girls' track and field team took 2nd place overall, earning a trophy.

  • 6th grade girls' team ranked 2nd place out of 17 teams.
  • 8th grade girls' team ranked 3rd place out of 18 teams.
  • 5th grade girls' team ranked 4th place out of 18 teams.
  • 4x200 relay:
    • 5th graders Jenna G., Lizzie M., Megan K. and Chyna B. - 1st place
    • 6th graders Dailey, Madison, Elyse, & Hannah – 3rd place
    • 8th graders Turquoise, Jordan, McKenna & Rowan – 3rd place
  • Adonia - 2nd place, 400m; 2nd place, 50m; 4th place, 200m
  • Turquoise - 2nd place, 200m and 4th place, 50m
  • Chyna - 4th place, 50m
  • Megan - 4th place, 50m
  • Lizzie - 6th place, 50m
  • Dailey - 3rd place, 50m and 4th place, 200m
  • Elyse - 8th place, 50m

Boys' track and field team:

  • Jake - 5th place, 50m and 5th place, 400m
  • Will M. - 8th place, 800m

 

Three of the most elite MMS athletes all competed in The USA Indoor Track and Field meet on February 5th, 2012. Abby D. and Jordan B. both took home medals! Click here to read the full Storm Tracker report...

 

 

 


Milwaukee Montessori School
345 North 95th St, Milwaukee, WI 53226
T: 414.259.0370 F: 414.259.0427
This site is powered by the Northwoods Titan Content Management System