Athletics

Athletics

  •  

MMS Athletic Awards

2018 - 2019

Event

Date

Details

Holy Apostles Invite

May 10, 2019

100m dash

2nd place – Anya R. – 5th grade girl

3rd place – Jackson B. – 8th grade boy

200m dash

2nd place – Jackson B. – 8th grade boy

400m dash

1st place – Petra T. – 7th grade girl

3rd place – Skylar M. – 7th grade girl

3rd place – Jake L. – 7th grade boy

4 x 100 relay

2nd place – 7th Grade Girls – Petra, Skylar, Aishani & Zayna

3rd place – 6th Grade Girls – Emma, Anya, Isabela & Tanvi

4 x 400 relay

1st place - 6th Grade Girls – McKayla, Isabela, Emma & Ella

2nd place – 5th Grade Girls – Fatimah, Isabella S, Tanvi & Rosie

Bull Dog Dash

May 4, 2019

100m dash

1st place – 5th grade girls – Abbie T.

                  8th grade boys – Jackson B.

 

200m dash

1st place - 7th grade girls – Petra T.

                 8th grade boys – Zach D.W.

 

2nd place – 6th grade girls – Emma S.

                   8th grade boys – Jackson B.

 

400m dash

1st place – 7th grade girls – Petra T.

 

2nd place – 5th grade boys – Ethan G.

                   7th grade girls – Skylar M.

 

3rd place – 6th grade girls – Isabela K.

                  8th grade boys – Alex R.

 

800m run

1st place – 5th grade girls – Tanvi A.

                  7th grade girls – Petra T.

 

3rd place – 5th grade boys – Ethan G.

 

Mile run

1st place – 5th grade boys – Joe W.

 

4 x 100 relay

1st place – 5th grade girls – Tanvi A., Rosie B., Amira G. and Fatimah H.

                  5th grade boys – Luke D.W., Ben H., Charlie R. and Joe W.

                  6th grade girls - Isabela K., Anya R., Emma S. and Abbie T.

                  7th grade girls – Aishani D., Zayna G., Skylar M. and Petra T.

                  8th grade boys – Jackson B., Elliot B., Zach D.W. and Alex R.

 

3rd place – 8th grade girls – Himani C., Isabella F., McKayla H. and LaJess J.

 

4 x 400 relay

1st place – 5th grade boys – Luke D.W., Ethan G., Ben H. and Joe W.

                  6th grade girls – McKayla H., Isabela K., Emma S. and Abbie T.

                  8th grade boys – Elliot B., Zach D.W., Alex R. and Lucian S.

 

3rd place – 5th grade girls – Bellen A., Fatimah H., Isabella K. and Anya R.

 

Softball Throw

1st place – 5th grade girls – Abbie T.

 

Shot Put

3rd place – 7th grade girls – Aishani D.

                  7th grade boys – Aristide T.

                  8th grade boys – Alex R.

 

Long Jump

1st place – 5th grade girls – Anya R.

                 5th grade boys – Joe W.

 

3rd place – 6th grade girls – McKayla H.

Brookfield Academy Meet

May 3, 2019

100m dash

(5th and 6th grade girls combined JV)

Ella W. – 1st place

 

(7th and 8th grade girls combined Varsity)

Skylar M. – 1st place

 

(7th and 8th grade boys combined Varsity)

Jackson B. 1st place

Zach D.W. – 3rd place

 

200m dash

(5th and 6th grade girls combined JV)

Abbie T. – 1st place

 

400m dash

(5th and 6th grade girls combined JV)

Isabela K. – 3rd place

 

(5th and 6th grade boys combined JV)

Ethan G. – 2nd place

 

(7th and 8th grade girls combined Varsity)

Petra T. – 1st place

LaJess J. – 3rd place

 

(7th and 8th grade boys combined Varsity)

Elliot B. – 1st place

 

800m run

(5th and 6th grade boys combined JV)

Joe W. – 1st place

 

4 x 100 relay

(5th and 6th grade girls combined JV)

1st place – 6th grade girls - Isabela K., Emma S., Abbie T. and Ella W.

 

(7th and 8th grade girls combined Varsity)

1st place – Aishani D., Zayna G., Skylar M. and Petra T.

 

(7th and 8th grade boys combined Varsity

1st place – Jackson B., Elliot B., Zach D.W. and Alex R.

 

4 x 200 relay

(5th and 6th grade girls combined JV)

1st place – McKayla H., Isabela K., Emma S. and Ella W.

2nd place – Tanvi A., Meera N., Anya R. and Abbie T.

 

(5th and 6th grade boys combined JV)

1st place – Ben H., Alex R., Riano L. and Charlie R.

 

(7th and 8th grade girls combined Varsity)

1st place – Aishani D., Zayna G., Skylar M. and Petra T.

2nd place – Himani C., Isabella F., LaJess J. and Maggie G.

 

(7th and 8th grade boys combined Varsity)

1st place – Jackson B., Elliot B., Zach D.W. and Alex R.

 

4 x 400 relay

(5th and 6th grade girls combined JV)

1st place – Bellen A., Amira G., Fatimah H. and Isabella S.

(5th and 6th grade boys combined JV)

1st place – Luke D.W., Ethan G., Ben H. and Joe W.

                

Shot Put

(7th and 8th grade girls combined Varsity)

Isabella F. – 1st place

 

(7th and 8th grade boys combined Varsity)

Alex R. – 1st place

Zach D.W. – 2nd place

                 

Long Jump

(5th and 6th grade girls combined JV)

McKayla H. – 2nd place

 

(7th and 8th grade boys combined Varsity)

Jackson B. – 1st place

St. Charles Tournament

February 24, 2019

5/6th Grade Boys Boys Basketball Team took 2nd place at the St. Charles Tournament.

St. Mary Hales Corners Tournament

February 22, 2019

5/6th Grade Boys Boys Basketball Team took 4th place at the St. Mary Hales Corners Tournament.

4/5th Grade Girls Basketball Team

February 2019

The 4/5th-Grade Girls Team went undefeated for during their regular season. Way to go girls!

Waukesha West Basketball Tournament

January 6, 2019

7/8th Grade Boys Basketball Team took 2nd place at the Waukesha West Basketball Tournament.

St. Mary Hales Corners "B" Volleyball Tournament

October 28, 2018

7/8th Grade Girls Volleyball Team took 1st place at the St. Mary Hales Corners "B" Volleyball Tournament.

2017 - 2018

Event

Date

Details

Brookfield Academy Meet

May 17, 2018

1st Place Finishers

Age Group

Athlete(s)

Event

Time

7th Grade Boys

Treshawn J. - Best time overall in the meet for any age group

100m hurdles

16.96

8th Grade Boys

Skylar M. - ran up two grade levels

100m hurdles

19.78

7th Grade Boys

Treshawn J.

100m dash

12.91

5th Grade Girls

Anya R.

100m dash

14.22

6th Grade Girls

Kennedy R.

800m run

2:50

5th Grade Girls

Isabela K.

400m dash

1:15

6th Grade Boys

Asa K.

Shot Put

20'20"

6th Grade Girls

Aishani D.

Shot Put

16'70"

8th Grade  Boys

Jake L.

Long Jump

12'6"

7th Grade Mixed

Treshawn J., Jackson B., Skylar M., Petra T.

4 x 100 relay

57.47

6th Grade Mixed

Calvin C., Jake L., Kennedy R., Emma S.

4 x 100 relay

1.02

5th Grade Mixed

Anya R., Ella W., Ben H., Pedro O.

4 x 100 relay

1.05

2nd Place Finishers

Age Group

Athlete(s)

Event

Time

6th Grade Girls

Kennedy R.

100m hurdles

20.90

6th Grade Boys

Ethan H.

100m hurdles

21.11

5th Grade Girls

Abigail T.

100m hurdles

21.46

7th Grade Girls

Skylar M.

100m dash

14.84

6th Grade Girls

Ella W.

100m dash

14.43

4th Grade Mixed

Fatimah H., Amira G., Ben H., Joe W.

4 x 400 relay mixed

5:58

3rd Place Finishers

Age Group

Athlete(s)

Event

Time

7th Grade Girls

Emma S. - ran up two grade levels

100m hurdles

20.90

6th Grade Boys

Calvin C.

100m hurdles

21.46

6th Grade Boys

Ethan H.

800m run

2:50

6th Grade Girls

Petra T.

800m run

2:58

5th Grade Boys

Joe W.

800m run

3:03

7th Grade Boys

Jackson B.

Long Jump

13'3"

Bulldog Dash

May 5, 2018

1st Place Finishers

Age Group

Athlete(s)

Event

7th Grade Boys

Jesse F., Jackson B., Elliot B., Jake L.

4 x 100 relay

6th Grade Boys

Cooper C., Calvin C., Ethan H., Jake L.

4 x 400 relay

5th Grade Boys

Joe W., Pedro O., Ben H., Cameron H.

4 x 100 relay

5th Grade Girls

Anya R., Abbie T., McKayla H. and Emma S.

4 x 100 relay

6th Grade Girls

Petra T., Zayna G., Emma S. and Skylar M.

4 x 400 relay

7th Grade Boys

Treshawn J.

100m dash

7th Grade Boys

Treshawn J.

400m dash

7th Grade Boys

Treshawn J.

Shot Put

8th Grade  Boys

Quinn H.

400m dash

7th Grade Girls

LaJess J.

400m dash

6th Grade Boys

Ethan H.

800m run

6th Grade Girls

Petra T.

800m run

5th Grade Girls

Ella W.

Long Jump

2nd Place Finishers

Age Group

Athlete(s)

Event

6th Grade Girls

Petra T., Kennedy R., Aishani D., Skylar M.

4 x 100 relay

5th Grade Boys

Pedro O., Joe W., Ben H., Ethan G.

4 x 400 relay

7th Grade Boys

Jesse F.

Shot Put

8th Grade Boys

Quinn H.

200m dash

6th Grade Girls

Ella W.

400m dash

5th Grade Boys

Joe W.

800m run

5th Grade Girls

Abbie T.

200m dash

5th Grade Girls

Anya R.

100m dash

5th Grade Boys

Ben H.

Long Jump

3rd Place Finishers

Age Group

Athlete(s)

Event

5th Grade Girls

Anya G., Fatimah H., Isabela K., Amira G.

4 x 400 relay

6th Grade Boys

Cooper C., Calvin C., Ethan H., George U.

4 x 100 relay

7th Grade Boys

Jackson B.

100m dash

6th Grade Girls

Aishani D.

Softball Throw

5th Grade Girls

Isabela K.

200m dash

Mary Queen of Saints Meet

April 28, 2018

1st Place Finishers

Age Group

Athlete(s)

Event

5th Grade Girls

McKayla H., Anya R., Fatimah H., and Ella W.

4 x 100 relay

7th Grade Boys

Jesse F., Jackson B., Jacob D., and Treshawn J.

4 x 100 relay

6th Grade Girls

Kennedy R., Petra T., Emma S., and Skylar M.

4 x 400 relay

7th Grade Boys

Treshawn J., Lucian S., Alex R., and Elliot B.

4 x 400 relay

7th Grade Boys

Alex R.

Shot Put

6th Grade Girls

Kennedy R.

1600m run

6th Grade Boys

Ethan H.

800m run

7th Grade Boys

Treshawn J.

100m dash

6th Grade Girls

Aishani D.

Softball Throw

2nd Place Finishers

Age Group

Athlete(s)

Event

6th Grade Girls

Petra T., Kennedy R., Aishani D., and Skylar M.

4 x 100 relay

8th Grade Boys

Mehul D.

200m dash

5th Grade Girls

Amira G.

1600m run

5th Grade Boys

Ethan G.

1600m run

3rd Place Finishers

Age Group

Athlete(s)

Event

5th Grade Boys

Justin B., Pedro O., Asa K., and Presley D.

4 x 400 relay

5th Grade Girls

Isabela K., Anya G., Erin B., and Mckayla H.

4 x 400 relay

6th Grade Boys

Cooper C., Jake L., Ethan H., and Joe W.

4 x 400 relay

7th Grade Girls

Noor S., LaJess J., Ananya S., and Himani C.

4 x 400 relay

8th Grade Boys

Quinn H., Mehul D., Caleb Y., and Jesse F.

4 x 400 relay

8th Grade Boys

Quinn H., Mehul D., Caleb Y., and Alex R.

4 x 100 relay

6th Grade Girls

McKayla H.

Long Jump

8th Grade Boys

Jesse F.

Shot Put

Junior High Girls Volleyball Team

November 2017

7/8 Grade Girls Volleyball Team took 1st in their "B" division in the Metro Conference. Congratulations girls!

St. John Vianney "B" Volleyball Tournament

October 13, 2017

The 7/8th Grade Girls Volleyball Team took 2nd place in the John Vianney "B" Volleyball Tournament.

St. Dominic's "B" Volleyball Tournament

September 21, 2017

The 7/8th Grade Girls Volleyball Team took 1st place in the St. Dominic's "B" Volleyball Tournament.

2016 - 2017

Event

Date

Details

Brookfield Academy Meet

May 12, 2017

1st Place

  • 100 Hurdles – 5th grade girls – Kennedy R. 21.86

  • 4 x 100 mixed relay – 5th grade team of Calvin, Ethan, Skylar and Ella 1:03

  • 800m run – 8th grade girls – Catherine N. 2.47

  • 400m dash – 7th grade boys – Quinn H. 1.02

  • 1600m run – 8th grade girls – Catherine N.

  • 1600m run – 6th grade girls – Kennedy R. (ran up)

  • 1600m run – 6th grade boys – Ronan Ss

  • 1600m run – 5th grade girls – Petra Ts

2nd Place

  • 100 Hurdles – 5th grade girls – Skylar M. 22.08

  • 100 Hurdles – 5th grade boys – Calvin C. 21.16

  • 100 Hurdles – 6th grade girls – Petra T. (ran up) 23.15

  • 100 Hurdles – 7th grade girls – LaJess J. (ran up) 21.74

  • 100m dash – 5th grade girls – Emma S. 15.93

  • 4 x 100 mixed relay – 6th grade team of Jackson, Himani, Lajess and Ronan 1:02

  • 200m dash – 5th grade girls – Ella W. 32.73

  • 800m run – 5th grade boys – Ethan H. 3.03

  • 800m run – 7th grade boys – Quinn H. 2.39

  • 400m dash – 5th grade girls – Skylar M. 1.23

  • 400m dash – 8th grade boys – Xander S. 1.04

  • 1600m run – 5th grade girls – Emma S.

  • 4 x 400 mixed relay – 7th grade team of Quinn, LaJess, Petra and Caleb 4.57

3rd Place

  • 100 Hurdles – 5th grade boys – Ethan H. 21.25

  • 100 Hurdles – 6th grade boys – Jackson B. 21.14

  • 100m dash – 6th grade boys – Jacob D.  15.31

  • 200m dash – 6th grade boys – Dylan N. 30.62

  • 400m dash – 5th grade girls – Aishani D. 1.24

  • 400m dash – 6th grade boys – Jacob D. 1.15

4th Place

  • 200m dash – 7th grade boys – Caleb Y. 30.89

  • 400m dash – 7th grade boys – Caleb Y. 1.11

  • 4 x 400 mixed relay – 5th grade team of Erin B. Katie K. Asa K. and Pedro O. 6.39

  • Shot Put – 8th grade girls – Grace D. 21’4”

Mary Queen of Saints

May 6, 2017

1st Place

  • 4 x 400 relay team 5th grade girls – Kennedy R., Emma S., Skylar M. & Petra T. - Time: 5:19

2nd Place

  • 400m run – LaJess J. 6th grade girl -1:15.25

  • 400m run – Quinn H. 7th grade boy – 1:02.44

  • 1600m run – Kennedy R. 5th grade girl – 6:28.16

3rd Place

  • 800m run – Xander S. 8th grade boy – 2:49.80

  • 1600m run – Ronan S. 6th grade boy – 6:01.50

  • 4 x 400 relay team 6th grade boys – Jackson B., Elliot B., Jacob D. & Ronan S. 5:13

4th Place

  • 4 x 100 relay team 5th grade girls – Erin B., Avni V., Skylar M. & Emma S. 1:08

  • 4 x 100 relay team 6th grade girls – LaJess J., Ella W., Kennedy R. & Petra T. 1:06

5th Place

  • 800m run – Ethan H. 5th grade boy – 3:13.80

  • All School Relay – Jackson B., Skylar M., Petra T. & Quinn H. 1:01

Seton "B" Volleyball Championship

November 6, 2017

The 7/8th Grade Girls' Volleyball Team advanced for the first time in school history to the tournament finals. They finished in 2nd place after a very hard fought match.

2015 - 2016

Event

Date

Details

Bulldog Dash Inivitational Track Meet

May 21, 2016

Distance Medley

  • 5th Grade Team - Elliot B., Ethan H., John K., Lucian S. - 3rd place

  • 8th Grade Team - Isaiah B., Quinn H., Catherine N., Gerry P. - 2nd place

4 x 100 Relay

  • 5th Grade Team - Aishani D., LaJess J., Jessica L., Petra T. - 1st place

  • 5th Grade Team - Jackson B., Ethan H., John K., Ronan S. - 1st place

  • 7th Grade Team - Quinn H., Isha J., Will M., Cole W. - 1st place

  • 8th Grade Team - Isaiah B., Catherine N., Gerry P., Quinn T. - 1st place

4 x 200 Relay

  • 5th Grade Team - Aishani D., LaJess J., Jessica L., Petra T. - 1st place

  • 5th Grade Team - Elliot B., Calvin C., Zach D., Dylan N. - 3rd place

Spring Medley

  • 5th Grade Team - Aishani D., LaJess J., Jessica L., Petra T. - 1st place

  • 5th Grade Team - Jackson B., John K., Dylan N., Ronan S. - 1st place

  • 7th Grade Team - Mehul D., Quinn H., Isha J., Will M. - 1st place

  • 8th Grade Team - Isaiah B., Catherine N., Gerry P., Quinn T. - 1st place

4 x 400 Relay

  • 5th Grade Team - Himani C., LaJess J., Jessica L., Petra T. - 2nd place

  • 5th Grade Team - Calvin C., Zach D., Dylan N., Lucian S. - 2nd place

Junior High Girls Volleyball Team

November 2015

The 7/8th Grade Girls Volleyball Team finished their season undefeated (10-0).

2014 - 2015

Event

Date

Details

Track & Field Mary Queen of Saints Golden Phoenix Invitational

May 2, 2015

100m Dash

Peyton B. - 5th grade - 1st place 15.60

Deniz D. - 8th grade - 6th place 13.44

Quinn T. - 7th grade - 2nd place 13.31

Eleanor T. - 5th grade - 9th place 16.12

200m Dash

Madeline B. - 5th grade - 9th place 35.77

Quinn T. - 7th grade - 3rd place 28.75

400m Dash

Jacob D. - 5th grade - 6th place 1:21

Xander S. - 6th grade - 9th place 1:17.06

Ronan S. - 5th grade - 5th place 1:20.18

Ava W. - 5th grade - 2nd place 1:18.50

800m Run

Quinn H. 5th grade (ran in 6th grade level) - 2nd place 2:57.85

Catherine N. 6th grade (ran in 7th grade level) - 1st place 2:47.76

1600m Run

Catherine N. - 6th grade (ran in 7th grade level) - 1st place 6:00.12

Noor S. - 5th grade - 8:11.66

Relays

4 x 400 - Madeline B, Magdalena G, Isha J, Ava W - 5th grade - 2nd place 5:20.86

4 x 400 - Jackson B, Quinn H, Quinn P, Lucian S - 5th grade - 3rd place 5:19.25

4 x 100 All School Relay (5th gr girl, 6th gr boy, 7th gr girl, 8th gr boy) - Deniz D, Catherine N, Will M, Peyton B - 3rd place - 59.81

4 x 100 - Clara A. Peyton B, LaJess J, Eleanor T - 5th grade - 1st place - 1:06.61

4 x 100 - Elliot B, Jacob D, Quinn H, Ronan S - 5th grade - 6th place 1:10.19

4 x 100 - Mehul D, Will M, Xander S, Cole W - 6th grade - 6th place 1:08.47

4 x 100 - Aidan B, Deniz, Gerry P, Quinn T - 8th grade - 5th place 55.53 

Softball Throw

Madeline B. - 5th grade - 8th place 68 feet

Will M. - 6th grade - 5th place 105 feet

Catherine N. - 6th grade - 5th place 83 feet

Norah P. - 6th grade - 9th place 75 feet

Eleanor T. - 5th grade - 5th place - 78 feet

Cole W. - 6th grade - 4th place 106 feet

Long Jump

Isha J. - 5th grade - 2nd place 11-02.50

View Photos.

Seton "B" Volleyball Tournament

October 29, 2014

7/8th Grade Girls Volleyball Team beat St. Anthony/St.Agnes in the first round of the Seton "B" Volleyball Tournament. It was a great honor to be invited to this tournament. View photos.

2013 - 2014

Event

Date

Details

Bulldog Dash Track Meet

May 17, 2014

The MMS Track & Field Team had a great showing at the Bulldog Dash track meet at Martin Luther High School.

  • Sprint Medley: 6th grade boys team and 8th grade girls team both took 1st place and 7th grade boys team took 2nd

  • 4 x 100m relay: Our 8th grade girls team placed 2nd

  • Individual events: Gerry P. (6th grade) placed 1st and Cole W. (5th grade) placed 2nd in the boys 400m. Mya V. placed 2nd in the girls 400m. In the 200m, Ricky D. (5th grade) took 1st place. Adonia B. (8th grade) placed 2nd in the girls 100m. An inspiring feat was when 5th grader Catherine N. took a 1st in the 800m competing against 7th graders.

UWM Meet

April 5, 2014

Congratulations to the MMS Track & Field team. Gerry P. took 4th place in the 400m and Ricky D. took 5th place in the 200m. Our 6th grade Girls Relay Team (4 x 200m): Catherine N., Jayla N., Mya V., and Anika G. took 5th place. Catherine N. set a new record for the 800 m open with a time of 2:48:93.

Hershey State Track Meet at West Allis Complex 

June 28, 2014

Congratulations to our State Track winners who competed at the State Track Meet on Saturday, June 28th.

  • Gerry P, Aidan B., Jett R. & Ricky D.: Boys 4 x 100 relay - 1st place

  • Elyse C., Adonia B., Maddie B., Anna M.: Girls 4 x 100 relay - 4th place

  • Catherine N.: Girls 400m - 3rd place & 800m - 2nd place

  • Eleanor T.: Girls 50m and Softball Throw - 5th place in each

  • Gerry P.: Boys 400m - 1st place and Standing Long Jump - 3rd place 

Volleyball Tournament

November 1, 2013

Seeded third in the tournament, the 7/8th Grade girls fought their way through a tough bracket, going undefeated to win the tournament. 

St. Joe's Regional Volleyball Tournament

2013

7/8th Grade Girls Volleyball Team took 1st place.

Milwaukee Montessori School

345 North 95th St., Milwaukee, WI 53226   |   T: 414.259.0370   |   F: 414.259.0427  

©2019 Milwaukee Montessori School. All rights reserved.
top